Muharem Štulanović, doktor pravnih znanosti
Osnovni studij (Fakultet, Grad) Pravnošerijatski fakultet, Riyadh, K.S.A.
Magistarski studij (Fakultet, Grad) Pedagoški fakultet, Riyadh, K.S.A.
Doktorski studij (Fakultet, Grad) Pravni fakultet, Sarajevo.
Rođen je u Rajnovcu kod Velike Kladuše 13. 06. 1955. g., od oca Nuhana i majke Hatidže. Završio je ,,Gazi-Husrev-begovu” medresu, diplomirao na odsjeku Isl. ekonomije 1983.g. Pravnog fakulteta univerziteta ,,Muhammed b. Su’ud el-islamijje’’ u Riyadhu, KS. Arabija. Nakon toga radi kao imam na području V. Kladuše a onda i u Bos. Novom kao imam i vjerskoprosvjetni referent OIZ-e. Kada je dobio mjesto imama u Njemačkoj, jugoslovenske vlasti mu oduzimaju putnu ispravu bez ikakvog obrazloženja.
Uspijeva ponovo dobiti putnu ispravu 1989. g. i automatski odlazi u Riyadh, KSA., gdje upisuje postdiplomski studij na Pedagoškom fakultetu državnog univerziteta ,,Kralj Sa’ud”, magistrirajući na odsjeku "Fikh & usul" 1994. g. sa temom Pravni aspekt hilafeta kroz komparaciju knjiga „El-Ahkjamus- sultanijje” od El-Maverdija i „El-Gijasi” od El-Džuvejnija.
Doktorirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu 07.01.2004. na temu: ‘Urf (običaj) kao pomoćni izvor šerijatskog prava sa osvrtom na Bosnu i Hercegovinu.
Godinu i po dana radi u IC - Beč kao imam. Ujedno predaje kao vanjski saradnik na zeničkoj Islamskoj pedagoškoj akademiji. Nakon razbijanja opsade Unsko-sanskog kantona vraća se u Bihać gdje učestvuje kao jedan od inicijatora u osnivanju IPA, članice Bihaćkog univerziteta. Na IPA, a potom i IPF-a, postavljen je za predavača stručnih predmeta Kiraeta i Fikha (islamska jurisprudencija i metodologija islamske jurisprudencije). Nekoliko puta biran je za dekana fakulteta i vršioca dužnosti dekana a trenutno radi kao redovni profesor IPF-a u Bihaću, na njegova dva odsijeka. Na master studiju IPF-a drži predmete: Odgoj, obrazovanje i islamska pravna misao i Komparativno porodično prvo, a bio je nosilac i predmeta na postdiplomskom master studiju: Osnove islamske ekonomije, Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, dok se taj studij izvodio na bosanskom jeziku.
Objavljuje radove u periodici Islamske zajednice: Preporodu, Mu’allimu, Novim horizontima i Saffu. Bio je član savjeta lista Novi horizonti, časopisa za naučnu, kulturnu i duhovnu afirmaciju koji izdaje udruženje građana Selam u Zenici, a tokom školovanja u Medresi bio je član redakcije učeničkog lista Zem-Zem. Član je redakcijskog kolegija Zbornika radova IPF-a, Bihać. Napisao je i izdao, do sada, šest brošura, devetnaest knjiga od kojih je osam univerzitetskih udžbenika, na desetine naučnih i stručnih radova objavljenih u islamskoj periodici IZ-e BiH. Učestvovao je u projektu prevođenja Buharijevog Sahiha, bio član kolegija prevođenja kapitalnog savremenog fikhskog djela dr. Vehbe Ez-Zuhajlija El-Fikhul-islamijju ve edilletuh, član prevodilačkog tima Islam Hause, za prevođenje i recenziranje kapitalnih projekata Vjerske enciklopedije, Rječnika hadisa i Tefsira na bosanski jezik, između velikog broja drugih svjetskih jezika. Trenutno radi na njihovom projektu recenziranja prijevoda na bosanski jezik. Bio je član u različitim nadzornim, upravnim i drugim odborima, mentor ili član u različitim komisijama sva tri ciklusa studija, stručnim i naučnim projektima, većem broju međunarodnih kongresa, stručnih konferencija i skupova, dao veći broj stručnih intervjua u printanim medijima, Tv- (USK-a, Tv5, IT Igman, B. Luka, Pink) i na radiju (Naba, Behar, Bihać). Održao je stotine stručnih predavanja i javnih tribina, okruglih stolova na temu iz šerijata i islamskih znanosti. Gostovao je u mnogim džematima i bosanskim udruženjima kao predavač na različitim druženjima, seminarima, hutbama širom bošnjačke dijaspore u Americi, Austriji, Njemačkoj, Danskoj, Švedskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, KSA, Emiratima, itd. Velik broj predavanja je snimljen i objavljen na audio i video kasetama, zatim i na CD-ovima u aranžmanu različitih izdavačkih kuća, građanskih udruženja i humanitarnih organizacija i naravno, u novije doba, na nezaobilaznom mediju You Tube-a.